FESTIVALUL SI CONCURSUL INTERNATIONAL 'GEORGE ENESCU' - PROGRAM

4678 vizualizari  |  Fii primul care comenteaza

FESTIVALUL SI CONCURSUL INTERNATIONAL 'GEORGE ENESCU' - PROGRAM
Sambata 1 septembrie
BUCURESTI
Orele: 20.00 SALA MARE A PALATULUI
CONCERTUL DE DESCHIDERE A FESTIVALULUI SI CONCURSULUI INTERNATIONAL `GEORGE ENESCU` - editia 2007

Participa: ORCHESTRA OPEREI NATIONALE DIN BUCURESTI
Dirijor: GHEORGHE COSTIN
Solisti: NICOLETA ARDELEAN, ANDA - LOUISE BOGZA, ROXANA BRIBAN, CALIN BRATESCU, CELLIA COSTEA, ELENA MOSUC, ROBERT NAGY, ADINA NITESCU, CARMEN OPRISANU, ALEXANDRU AGACHE, SZABO BALINT, STEFAN IGNAT, GEORGE PETEAN, MARIAN TALABA, MARIUS VLAD

Program: W.A. Mozart - Uvertura la `Nunta lui Figaro`
W.A. Mozart - `Nunta lui Figaro` - Recitativ si Aria Contesei: `E Susanna non vien?...` `Dove sono i bei momenti` (CELLIA COSTEA)
G. Verdi - `Macbeth` - Recitativ si Aria lui Banquo: `Studia il passo, o mio figlio!...` `Come dal ciel precipita…` (BALINT SZABO)
G. Puccini - `Tosca` - Vissi d’Arte `Vissi d’arte, vissi d’amore` (ANDA-LOUISE BOGZA)
G. Puccini - `Turandot` - `Nessun Dorma` (MARIAN TALABA)
G. Puccini - `Manon Lescaut` - `Sola, perduta, abbandonata` (ADINA NITESCU)
U. Giordano - `Andrea Chenier` - `Nemico della patria?!` (ALEXANDRU AGACHE)
J. Massenet - `Werther` - Aria `Werther! Qui m’aurait dit…` (CARMEN OPRISANU)
G. Rossini - `Barbierul din Sevilla` - Cavatina lui Figaro `Largo al factotum` (GEORGE PETEAN)
G. Puccini - `Madama Butterfly` - Duet `Bimba dagli occhi pieni ci malia…` (ROXANA BRIBAN, MARIAN TALABA)
PAUZA
G. Verdi - `La Traviata` - `E strano!...e strano!` (NICOLETA ARDELEAN)
R. Wagner - `Lohengrin` - `In fernem Land` (MARIUS VLAD)
G. Rossini - `Semiramida`- Aria `Bel ragio lusingher` (ELENA MOSUC)
G. Verdi - `Rigoletto` - `Cortigiani, vil razza dannata` (ALEXANDRU AGACHE)
G. Puccini - `Boema` - `Si. Mi chiamano Mimi` (ROXANA BRIBAN), urmat de duetul `O soave fanciulla` (ROXANA BRIBAN, ROBERT NAGY)
G. Verdi - `Don Carlos` - `Per me giunto e il di supreme` si moartea lui Rodrigo `O Carlo, ascolta` (GEORGE PETEAN)
A. Catalani - `La Wally` - `Ebben? Ne andro lontano` (CELLIA COSTEA)
G. Verdi - `Rigoletto` Cvartet `Bella figlia dell’amore` - (ELENA MOSUC, CARMEN OPRISANU, ROBERT NAGY, ALEXANDRU AGACHE)
G. Enescu - `Oedipe` - Monologul `Ou suis-je?...` (STEFAN IGNAT)
G. Donizetti - `Lucia di Lammermoor` - Sextet `Chi raffrena il mio furore` (NICOLETA ARDELEAN - Lucia, CRISTINA IORDACHESCU - Alisa, ROBERT NAGY - Lord Ravenswood, GEORGE PETEAN - Lord Ashton, BALINT SZABO - Raymondo, CALIN BRATESCU - Lord Arturo)
Duminica 2 septembrie
BUCURESTI
Orele: 11.00 Ateneul Roman
CORUL `PRELUDIU` al Centrului National de Cultura `Tinerimea Romana`
Dirijor: VOICU ENACHESCU
Program: Dan Buciu - Visare
Vinicius Grefiens - Cocorii
Tudor Jarda - Ma luai, luai
Adrian Mociulschi - Introduit, Agnus Dei
Martian Negrea - Psalmul 123
Paul Constantinescu - Axion
Alexandru Pascanu - Noapte de mai
Felicia Donceanu - Intre pasari
Adrian Pop - Apa (Das Wasser)
Richard Oschanitzky - Doua colinde laice
Vasile Spatarelu - Catre…
George Enescu - Waldgesang
Orele: 19.00 Ateneul Roman
Seria `Creatia muzicala romaneasca contemporana`
ORCHESTRA DE CAMERA `PHILHARMONIA`
Dirijor: NICOLAE ILIESCU
Program: George Enescu - `Preludiu la unison` din Suita I pentru orchestra in Do major, op. 20
Alfred Alessandrescu - `Amurg de Toamna`
Constantin Silvestri-Trei piese pentru orchestra de coarde nr.2, op.4
Marcel Mihailovici - `Esercizio per archi`
ANSAMBLUL `PROFIL`
Director artistic: DAN DEDIU
Dirijor: TIBERIU SOARE
Program: Ludovic Feldman - Simfonia pentru 16 instrumentisti
Nicolae Brandus - `Madrigals and Drums`
Vasile Timis -Miraje pentru 10 instrumente si o soprana
Solista: Bianca Manoleanu
Cristian Lolea - `Rem`
Sorin Lerescu - `Topos`
Fred Popovici - `Concerto avec plusieurs instruments et quelques inharmoniques`
ANSAMBLUL `CLARINO`
Dirijor: EMIL VISENESCU
Program: Kim Young-Guk - `Surround 7` pentru 7 clarinete
Lucrare distinsa cu Premiul I la Concursul International `G.Enescu` 2005
CLUJ
`FILARMONICA TRANSILVANIA` DIN CLUJ
Dirijor: MARK MAST
Solisti: GRIGORE POP - percutie
MARIN CAZACU - violoncel
Program: Aurel Stroe - `Ciaccona con alcune licenze`
Solist : Grigore Pop - percutie
Pascal Bentoiu - Concert pentru violoncel si orchestra
Solist : Marin Cazacu - violoncel
Stefan Niculescu - Simfonia a II- a `Opus Dacicum`
Diana Rotaru - `Corale si cutii muzicale pentru orchestra`
Luni 3 septembrie
BUCURESTI
Orele: 19.00 Ateneul Roman
Seria `Creatia muzicala romaneasca contemporana`
BIANCA MANOLEANU - soprana
REMUS MANOLEANU - pian
Program: LIEDUL ROMANESC
THEODOR GRIGORIU - Din Ciclul `Poeti si abisul timpului`
La steaua (Prolog) (v.Mihai Eminescu)
Clipa genezei (v.Ion Barbu)
MIHAIL JORA
Orizont si inaltime op.47 nr.1 (v.Mariana Dumitrescu)
Alchimistul op.47 nr.2 (v.Mariana Dumitrescu)
LIVIA TEODORESCU-CIOCANEA
S’amor non e… (v.Francesco Petrarca - sonetul 132)
GEORGE BALINT - Din Ciclul `Povestioare cu talc` (v.Osho)
Hotul din piata
Sa nu stii este cel mai bine
IONICA POP - Din Ciclul `Michelangelo printre rime(v.M.Buonarotti)`
O notte o dolce tempo… (sonetul 102)
Di marte certo (sonetul 295)
CORNEL TARANU - Din Ciclul `3 Tzarasongs` (v.Tr.Tzara)
Tu reviendras I
Cloches sans raison
Tu reviendras II
CARMEN CARNECI - Din Ciclul `Cantece de vara` (v.Radu Carneci)
Vers de mireasa
Orele dragostei
DARIE NEMES-BOTTA - Din Ciclul `Vibratie` (v.Dan Botta)
Mormantul Psychei
Iubirea e stapana lumii
SERBAN NICHIFOR - Preludio ed un’alta apparizziona di Eona (v.Liviu Antonesei)
EDE TERENY - Din Ciclul `Sonnetto` - Sonata `Hommage a Liszt` (v.Francesco Petrarca)
Io vidi in terra… (sonetul 123)
Pace non trovo….(sonetul 104)
Isi da concursul percutionistul DORU ROMAN.
ANSAMBLUL `ARCHAEUS `
Dirijor: LIVIU DANCEANU
Program: Corneliu Dan Georgescu - Dialog mit D moll - pentru ansamblu
Violeta Dinescu - Scherzo da Fantasia III - pentru vioara si violoncel
Liviu Marinescu - A Gain - pentru ansamblu
Costin Miereanu - Distance zero - pentru ansamblu
Horia Surianu - Diffractions brisées - pentru ansamblu
Orele: 20.30 Teatrul National `I.L.Caragiale`
Orchestra Metropolitana de Camera Bucuresti
Program: `TRAGEDIA LUI CARMEN`
adaptare de Peter Brook, Jean Claude Carriere si Marius Constant dupa `CARMEN` de Georges Bizet
Regie: ION CARAMITRU
Scenografie: MARIA MIU
Light-design: CHRIS JAEGER
Dirijor: TIBERIU SOARE
Solisti: OANA ANDRA - Carmen
VLAD MIRITA - Don Jose
IORDACHE BASALIC - Escamillo
MIHAELA STANCIU - Michaela
Actori: SILVIU BIRIS - Zuniga
EUGEN CRISTEA -Lillas Pastia
VASILE CALOFIR - Garcia
Isi da concursul Orchestra Metropolitana de camera Bucuresti
IASI
Seria `Creatia muzicala romaneasca contemporana`
ORCHESTRA FILARMONICII `MOLDOVA` din Iasi
Dirijor: MICHAEL HALÁSZ
Solist: GABRIEL CROITORU - vioara
Program: Anatol Vieru -`Memorial`
Liviu Glodeanu - `Studii pentru orchestra`
Dumitru Capoianu - Concert pentru vioara si orchestra
Tiberiu Olah - Simfonia a III- a
CLUJ
ORCHESTRA DE CAMERA A FILARMONICII `GEORGE ENESCU`
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Program: Johann Sebastian Bach- `Arta fugii`
Orchestratie de Erich Bergel
Marti 4 septembrie
BUCURESTI
Orele: 19.00 Ateneul Roman
Seria `Creatia muzicala romaneasca contemporana`
ORCHESTRA FILARMONICII `TRANSILVANIA` din Cluj
Dirijor: MARK MAST
Solisti: GRIGORE POP - percutie
MARIN CAZACU - violoncel
Program: A. Stroe - Ciaccona con alcune licenze
Pascal Bentoiu - Concert pentru violoncel si orchestra
Stefan Niculescu - Simfonia a II-a `Opus Dacicum`
Diana Rotaru - `Corale si cutii muzicale pentru orchestra`
Lucrare distinsa cu Premiul I la Concursul International `G.Enescu` - 2005.
Miercuri 5 septembrie
BUCURESTI
Orele: 19.00 Ateneul Roman
Seria `Creatia muzicala romaneasca contemporana`
ORCHESTRA FILARMONICII `MOLDOVA` din Iasi
Dirijor: MICHAEL HALÁSZ
Solist: GABRIEL CROITORU - vioara
Program: Anatol Vieru -`Memorial`
Liviu Glodeanu - `Studii pentru orchestra`
Dumitru Capoianu - Concert pentru vioara si orchestra
Tiberiu Olah - Simfonia a III-a
IASI
CVARTETUL `VOCES`
Invitat: JEAN CLAUDE VANDEN EYNDEN
Program: Johannes Brahms - Cvartetul cu pian nr.1 in sol minor, op.25
Viorel Munteanu - Cvartetul nr. 2
Dmitri Sostakovici - Cvintetul cu pian in sol, op. 57
Joi 6 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
Trio `CONTRASTE`
IONUT BOGDAN STEFANESCU - flaut, SORIN PETRESCU - pian, DORU ROMAN - percutie
Program: Violeta Dinescu - Dies Diem Docet (trio)
Eugen Wendel - Triaul (trio)
Maia Ciobanu -Trio nr.273, op.2 `Contraste apropiate`
Corneliu Dan Georgescu - Transilvanische Motive (trio p.a.)
Doina Rotaru - Japanese Garden (fl. bas si banda)
Lucian Metianu - Sonata pentru pian
Irinel Anghel - La belle indifference (trio) p.a.a.
Ansamblul `HYPERION`
Dirijor: IANCU DUMITRESCU
Program: Iancu Dumitrescu - `Eruption` pentru ansamblu si sunete asistate de computer (p.a.a.)
Ulpiu Vlad - `Lamento` pentru corn si banda magnetica
Petru Teodorescu - `Tractatus` pentru ansamblu (p.a.a.)
Ana-Maria Avram - `Voices of the desert` III (p.a.a.) pentru ansamblu si sunete asistate de computer
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: STEVEN ISSERLIS - violoncel
Program: Hector Berlioz - Carnavalul roman, op.9
George Enescu - Simfonia concertanta pentru violoncel si orchestra in si bemol minor, op.8
Claude Debussy - Suita simfonica `Iberia`
Claude Debussy - Suita simfonica `Marea`
Vineri 7 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
CVARTETUL `VOCES`
Invitat: JEAN CLAUDE VANDEN EYNDEN
Program: Viorel Munteanu - Cvartetul nr. 2
Johannes Brahms - Cvartetul cu pian nr.1 in sol minor, op.25
Dmitri Sostakovici - Cvintetul cu pian in sol, op. 57
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: PINCHAS ZUKERMAN
Program: Albert Roussel -- Suita a II-a, op.43`Bacchus si Ariane`
Max Bruch - Concertul pentru vioara si orchestra nr. 1 in sol minor, op.26
Antonín Dvorák - Simfonia a IX-a in mi minor, op. 95, `Din lumea noua`
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
`EUROPA GALANTE`
Dirijor: FABIO BIONDI
Solisti: ROBERTA INVERNIZZI - soprana
MARINA DE LISO - contralto
VITO PRIANTE - bas
Program: Domenico Scarlatti - Selectiuni din opera `Narciso
BRASOV
ORCHESTRA DE CAMERA A FILARMONICII `GEORGE ENESCU`
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Program: Johann Sebastian Bach- `Arta fugii`
Orchestratie de Erich Bergel
Sambata 8 septembrie
BUCURESTI
Orele: 11.00 Sala Mica a Palatului
CORUL `ANTIFONIA`
Dirijor: CONSTANTIN RAPA
Program: Mihaela Stanculescu Vosganian - `Crezul` pentru cor mixt si instrumente de percutie
Adrian Pop - `Refugio d’uccelli notturni`
Liana Alexandra - `Barcarola`
Doru Popovici - `Trei poeme liturgice` (pe texte religioase vechi)
Petru Stoianov - `Tara in toamna` - triptic pentru cor mixt si solisti
Adrian Iorgulescu - `Strigaturi 2`
Constantin Rapa - `Declin`
Sigismund Toduta - `Pe cerul cu flori frumoase`
Eduard Terényi - `Rex tremendae`
CORUL NATIONAL DE CAMERA `MADRIGAL`
Dirijor: MARIN CONSTANTIN
ADRIANA DRAGAN
EMANUEL PECINGINA
Program: Giovanni Pierluigi da Palestrina - `Salve Regina`
Filotei San Agai Jipei - `Catra Constantin Brancoveanu`
Filotei Monahul - `Pripeala`
Paul Constantinescu - `Liturghia in stil psaltic` (fragmente)
George Balint - `Paparuda`
Marin Constantin - `Heteros`
Corneliu Cezar - `Flacari si roti`
Petru Stoianov - `Cuvinte si strigaturi`
Orele: 17.00 Ateneul Roman
`ZUKERMAN CHAMBER PLAYERS`
PINCHAS ZUKERMAN - vioara, JESSICA LINNEBACH - vioara, JETHRO MARKS - viola, ASHAN PILLAI - viola, AMANDA FORSYTH - violoncel
Program: George Enescu - Trio de coarde `Aubade` (1899)
Wolfgang A. Mozart - Cvintetul cu doua viole in do minor, K 406
Antonín Dvorák - Cvintetul cu doua viole in Mi bemol major, op. 97
Orele: 18.00 Opera Nationala din Bucuresti
CORUL, ORCHESTRA SI BALETUL OPEREI NATIONALE DIN BUCURESTI
Dirijor: MARIO DE ROSE
Distributia: Don José - JOSE CURA
Carmen - HADAR HALEVY
Michaela - NICOLETA ARDELEAN
Escamillo - STEFAN IGNAT
Le Dancaire - MIHAI LAZAR
Le Remendado - VALENTIN RACOVEANU
Zuniga - HORIA SANDU
Morales - FLORIN SIMIONCA
Frasquita - SIMONA NEAGU
Mercedes - SIDONIA NICA
Solisti balet: MADALINA SLATEANU, ANTONEL OPRESCU, MIRELA SAMNICEANU, CATALIN CARACAS
Program: CARMEN de Georges Bizet
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DIN OSLO
Dirijor: JUKKA - PEKKA SARASTE
Solist: BORIS BEREZOVSKY - pian
Program: Rolf Wallin - `Act`
Edvard Grieg - Concertul pentru pian si orchestra in la minor, op. 16
Jean Sibelius - Suita `Lemminkainen`, op. 22
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
`EUROPA GALANTE`
Solist si dirijor: FABIO BIONDI
Program: Francesco Geminiani - Concerto Grosso nr.6 in re minor`La Follia`
Francesco Geminiani - Concerto nr.2, op.3
Antonio Vivaldi - Concert pentru doua viori nr.8, op.3
Giovanni Battista Sammartini - Sinfonia pentru orchestra de coarde in Fa major, JC36
Antonio Vivaldi - Sinfonia pentru ochestra de coarde in Sol major, RV 149 `Il Coro delle Muse` (1740)
Antonio Vivaldi - Concertul pentru vioara nr.9 in Re major, op.3, RV230
Giovanni Battista Sammartini - Sinfonia pentru orchestra de coarde in Sol major, J.C.39
Arcangelo Corelli - Concerto Grosso nr. 4 in Re major, op. 6, BWV 1068
Duminica 9 septembrie
BUCURESTI
Orele: 11.00 Sala Mica a Palatului
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: DAN MIHAI GOIA
Program: George Enescu - `Waldgesang`
Martian Negrea - Psalmul 123
Mihail Jora - Toaca
Paul Constantinescu - Rugaciunea inimii
Alexandru Pascanu - Suita scurta
Sigismund Toduta - Arhaisme
Viniciu Grefiens - Lautareasca
Vasile Spatarelu - Ave Maria
Tiberiu Olah - Strigatura
Radu Paladi - Atat de frageda
Adrian Pop - Strade, stradele
Octavian Nemescu - Salve Regina
Felicia Donceanu - Culori, flori, fructe
Vasile Timis - Trei valsuri-ciclul II (cu pian)
Pian: Carmen Sandulescu
Pascal Bentoiu - Te slavesc pe Tine, Parinte
Cornelia Tautu - Divertisment folcloric
Solist: tenorul Nicolae Simonov
Pian: Carmen Sandulescu
Percutie: Dan Teodorescu
Irina Odagescu -Tutuianu - Tatal nostru
Orele: 16.00 Ateneul Roman
Concursul International`George Enescu` - Gala Finala
ORCHESTRA FILARMONICII DIN IASI
Dirijor: I. IONESCU GALATI
Solist: DIANA JIPA - vioara
Program: David Philip Hefti (Elvetia) - Concert pentru vioara si orchestra
Lucrare distinsa cu Premiul I la Concursul International `George Enescu` 2005
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DIN OSLO
Dirijor: JUKKA - PEKKA SARASTE
Program: Igor Stravinsky - `Foc de artificii`
George Enescu - Suita a III-a pentru orchestra in re major, op. 27
Béla Bartók - Suita ` Printul cioplit in lemn`, op. 13 (editat de J.P.Saraste)
Maurice Ravel - `Valsul`
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
ORCHESTRA DE CAMERA A FILARMONICII `GEORGE ENESCU`
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Program: Johann Sebastian Bach - `Arta fugii` (Orchestratie de Erich Bergel)
SIBIU
Orele 18:30 Sala Thalia
`EUROPA GALANTE`
Solist si dirijor: FABIO BIONDI
Program: Francesco Geminiani - Concerto Grosso nr.6 in re minor`La Follia`
Francesco Geminiani - Concerto nr.2, op.3
Antonio Vivaldi - Concert pentru doua viori nr.8, op.3
Giovanni Battista Sammartini - Sinfonia pentru orchestra de coarde in fa major, JC36
Antonio Vivaldi - Sinfonia pentru ochestra de coarde in sol major, RV 149 `Il Coro delle Muse`
(1740)
Antonio Vivaldi - Concertul pentru vioara nr.9 in re major, op.3, RV230
Giovanni Battista Sammartini - Sinfonia pentru orchestra de coarde in sol major, JC39
Arcangelo Corelli - Concerto Grosso nr. 4 in re major, op. 6, BWV 1068
SINAIA
`ZUKERMAN CHAMBER PLAYERS`
PINCHAS ZUKERMAN - vioara
JESSICA LINNEBACH - vioara
JETHRO MARKS - viola
ASHAN PILLAI - viola
AMANDA FORSYTH - violoncel
Program: George Enescu - Trio de coarde `Aubade` (1899)
Wolfgang A. Mozart - Cvintetul cu doua viole in do minor, K 406
Antonín Dvorák - Cvintetul cu doua viole in mi bemol major, op. 97
Luni 10 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
`CAMERATA LYSY`
Solist si Dirijor: ALBERTO LYSY
Program: George Enescu - `Octuor` in do major op. 7
Solisti: Vlad Stanculeasa - vioara
Ryo Mikami - vioara
Akiko Shimizu - vioara
Edgar Pujol - vioara
Ettore Causa - viola
Bogdan Banu - viola
Xin Lu - violoncel
Pablo de Naverán - violoncel
Kurt Atterberg - Suita pentru vioara, viola si orchestra de coarde nr.1, op.19
Solisti: Vlad Stanculeasa - vioara
Bogdan Banu - viola
Bernard Schulé - `Elegie` pentru orchestra de coarde, dedicata formatiei Camerata Lysy
George Enescu - Intermezzi in Re major, op.12
Alberto Lysy - Tango
Piotr Ilici Ceaikovski - Andante cantabile pentru violoncel si orchestra de coarde
Solist: Xin Lu - violoncel
Béla Bártok - Dansuri romanesti op.68
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA `ARTURO TOSCANINI `
CORUL FILARMONICII `GEORGE ENESCU`
Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER
Solist: LISE DE LA SALLE - pian
Program: George Enescu - Simfonia a III-a in do major, op. 21
Maurice Ravel - Concertul pentru pian si orchestra in Sol major.
SIBIU
Orele: 17.00 Sala Thalia
DINU LIPATTI TRIO BERLIN
FLORIN PAUL - vioara, BORIS MATCHIN - violoncel, CRISTIAN NICULESCU - pian
Program: Doina Rotaru - Trio pentru vioara, violoncel si pian `Umbre 2`
Toru Takemitsu - Trio `Between Tides` pentru vioara, violoncel si pian
Dmitri Sostakovici - Trio nr. 2 pentru vioara, violoncel si pian in mi minor, op. 67
Marti 11 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
SPECTACOL MULTIMEDIA
`IN MEMORIAM 11.09.2001`
Dialog cu GABRIEL HUREZEANU, NICOLAE MANOLESCU, DAN DEDIU, HORIA ROMAN PATAPIEVICI, moderat de IOAN HOLENDER, cu participarea artistilor VALERIA SECIU, ALEXANDRU TOMESCU, RAZVAN SUMA, HORIA MIHAIL, LAURA TATULESCU.
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA `ARTURO TOSCANINI `
Dirijor: EMMANUEL KRIVINE
Program: Nikolai Rimsky-Korsakov - Suita simfonica `Seherazada`, op.73 in Re major
Johannes Brahms - Simfonia nr.2
SIBIU
Orele 18:30 Sala Thalia
`CAMERATA LYSY`
Dirijor: ALBERTO LYSY
Program: George Enescu - `Octuor` in Do major op. 7
Solisti: Vlad Stanculeasa - vioara
Ryo Mikami - vioara
Akiko Shimizu - vioara
Edgar Pujol - vioara
Ettore Causa - viola
Bogdan Banu - viola
Xin Lu - violoncel
Pablo de Naverán - violoncel
Kurt Atterberg - Suita pentru vioara, viola si orchestra de coarde nr.1, op.19
Solisti: Vlad Stanculeasa - vioara
Bogdan Banu - viola
Bernard Schulé - `Elegie` pentru orchestra de coarde, dedicata formatiei Camerata Lysy
George Enescu - Intermezzi in Re major, op.12
Alberto Lysy - Tango
Piotr Ilici Ceaikovski - Andante cantabile pentru violoncel si orchestra de coarde
Solist: Xin Lu - violoncel
Béla Bártok - Dansuri romanesti op.68
CLUJ
FILARMONICA `TRANSILVANIA` din CLUJ
Dirijor: EMIL SIMON
Concertul Laureatilor Concursului International `George Enescu`
TIMISOARA
`EUROPA GALANTE`
Solist si dirijor: FABIO BIONDI
Program: Francesco Geminiani - Concerto Grosso nr.6 in re minor`La Follia`
Francesco Geminiani - Concerto nr.2, op.3
Antonio Vivaldi - Concert pentru doua viori nr.8, op.3
Giovanni Battista Sammartini - Sinfonia pentru orchestra de coarde in fa major, JC36
Antonio Vivaldi - Sinfonia pentru ochestra de coarde in sol major, RV 149 `Il Coro delle Muse`
(1740)
Antonio Vivaldi - Concertul pentru vioara nr.9 in re major, op.3, RV230
Giovanni Battista Sammartini - Sinfonia pentru orchestra de coarde in sol major, JC39
Arcangelo Corelli - Concerto Grosso nr. 4 in re major, op. 6, BWV 1068
Miercuri 12 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
DINU LIPATTI TRIO BERLIN
FLORIN PAUL - vioara, BORIS MATCHIN- violoncel, CRISTIAN NICULESCU- pian
Program: Doina Rotaru - Trio pentru vioara, violoncel si pian `Umbre 2`
Toru Takemitsu - Trio `Between Tides` pentru vioara, violoncel si pian
Dmitri Sostakovici - Trio nr. 2 pentru vioara, violoncel si pian in mi minor, op. 67
Orele: 18.00 Opera Nationala din Bucuresti
Corul, orchestra si baletul Operei Nationale din Bucuresti
Dirijor: ADRIAN MORAR
Solisti: Violetta - NATALIA USHAKOVA
Alfredo - ROBERTO ARONICA
Germont - VLADIMIR STOYANOV
Annina - CRISTINA EREMIA
Gaston - TEODOR ILINCAI
Baronul - ION DIMIERU
Marchizul - DANIEL FILIPESCU
Doctorul - HORIA SANDU
Giuseppe - LIVIU INDRICAU
Servitorul - LIVIU INDRICAU
Comisionarul - ADRIAN IONESCU
Solisti balet:
Program:
ANTONEL OPRESCU, ALINA OPRESCU, RODICA FIASTRU, ALEXANDRA GAVRILESCU, MARIA POPA
LA TRAVIATA de Giuseppe Verdi
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA `GEORGE ENESCU`
CORUL FILARMONICII `GEORGE ENESCU`
Dirijor: MICHEL PLASSON
Solist:
Maestru de cor:
NELSON FREIRE - pian
IOSIF ION PRUNNER
Program: Dumitru Capoianu - Oda
Frédéric Chopin - Concertul pentru pian si orchestra nr. 2 in fa minor, op. 21
Cesar Franck - Simfonia in re minor, op. 48
Joi 13 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
ORCHESTRA DE CAMERA `VIRTUOZII DIN BUCURESTI`
Dirijor: PAUL GOODWIN
Solist: ABDEL - RAHMAN EL BACHA - pian
Program: György Ligeti - `Concert romanesc`
Edward Elgar - Serenada pentru orchestra de coarde, op. 20
Franz Schubert - Simfonia nr.5 in si bemol major, D 485
Camille Saint-Saëns - Concertul pentru pian si orchestra nr.2 in sol minor, op. 22
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
DRESDNER PHILHARMONIKER
CORUL NATIONAL AL SPANIEI
Dirijor: RAPHAEL FRÜHBECK DE BURGOS
Maestro cor: MIREIA BARRERA
Solisti: ROXANA BRIBAN - soprana
URSULA FURI - BERNHARD - soprana
RAQUEL LOJENDIO - soprana
CARMEN OPRISANU - alto
SUSANNE RESMARK - alto
MARIUS VLAD - tenor
MORTEN FRANK LARSEN - bariton
SORIN COLIBAN - bas
Program: Gustav Mahler - Simfonia a VIII-a in Mi bemol major
BRASOV
Gala Concursului International `George Enescu`
IASI
ORCHESTRA FILARMONICA `MOLDOVA` din IASI
Dirijor: MARK MAST
Concertul laureatilor Concursului International `George Enescu`
TIMISOARA
Orele 19:30
ORCHESTRA FILARMONICA `BANATUL` din Timisoara
Concertul laureatilor Concursului International `George Enescu`
Vineri 14 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
Recital MARTHA ARGERICH si NELSON FREIRE
Program: Wolfgang Amadeus Mozart - Sonata in Re major la patru maini, KV 381
Robert Schumann - `Kinderszenen`, op. 15 (Martha Argerich)
Serghei Rahmaninov - Suita no.2 pentru 2 piane op. 17
Witold Lutoslavski -Variatiuni pe o tema de N.Paganini pentru doua piane
Claude Debussy - Coltul copiilor - (Nelson Freire)
Maurice Ravel - `Valsul` pentru 2 piane
Orele: 18.00 Teatrul de Comedie
GIGI CACIULEANU ROMANIAN DANCE COMAPANY prezinta`OuiBaDa`
Un spectacol de: GIGI CACIULEANU
Scenografie: CORINA GRAMOSTEANU
Vizual: ALEXANDRU DANIEL APOSTOL
Producator: Fundatia Art Production
Spectacol realizat cu sprijinul Teatrului de Comedie
Dansatori: Cristina Babalac
Rares Budileanu
Rasmina Luisa Calbajos
Doina Nicoleta Georgescu
Lari Cosmin Giorgescu
Catalina Ana Gubandru
Anca Loghin
Lelia Marcu
Cristian Nanculescu
Arcadie Rusu
Casandra Oana Stelea
Levente Szasz
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA din DRESDA
CORUL NATIONAL AL SPANIEI
Dirijor: RAPHAEL FRÜHBECK DE BURGOS
Maestro cor: MIREIA BARRERA
Solist:: DAN GRIGORE - pian
Program:
Distributia:
Sergei Rahmaninov - Rapsodia pe o tema de Paganini op.43, pentru pian si orchestra
Manuel De Falla - `La vida breve` - drama lirica in 2 acte
Salud - MARIA RODRIGUEZ
Paco - VICENTE OMBUENA
Abuela - MARINA PARDO
Samovar - JOSEP MIQUEL RAMON
Carmela - RAQUEL LOJENDIO
Manuel - ALFREDO GARCIA
Fragua - EDUARDO SANTAMARIA
Bailaora - NURIA POMARES
Cantaor - PEDRO SANZ
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
Ansamblul `HESPERION XXI`
Dirijor: JORDI SAVALL - diskant, viola da gamba
JORDI SAVALL - diskant, viola da gamba
MONSERRAT FIGUERAS - soprano
XAVIER DÍAZ-LATORRE - guitarra
ARIANNA SAVALL - arpa triple
PEDRO ESTEVAN - percussion
ADELA GONZÁLEZ-CAMPA - castanets
Program: Diego Ortiz - Folias & Romanescas
- Tonos Humanos
Sebastián Durón - Sosieguen, descansen
José Marín - Mi senora mariantanos
- Ojos pues me desdenais
Juan Hidalgo - Trompicavalas amor
Tobias Hume - Musicall Humors
Tarquinio Merula - Canzonetta spirituale sopra la nanna:
- Hor ch’e tempo di dormire
- Sentire una canzonetta
Robert de Vizée - Pasacaille
Marin Marais - Folies d’Espagne
Lucas de Ribayaz - Tarantelas
Tarquinio Merula - Aria sopra la Ciaconna
- Su la cetra amorosa
SIBIU
Orele 18:30 Sala Thalia
Recital de pian ABDEL - RAHMAN EL BACHA
Program: Serghei Prokofiev - 20 visions fugitives, op.22
Maurice Ravel - `Gaspard de la nuit`
George Enescu - Suita pentru pian op. 10
Mili Balakirev - `Islamey` Fantasie orientale
TIMISOARA
TOSCA de Giacomo Puccini
O productie a Operei Nationale din Timisoara
Conducerea muzicala:
Regia artistica:
Decoruri:
Costume:
Maestru de cor:
Pregatirea muzicala:
Distributia:
DAVID CRESCENZI (Italia)
OGNIAN DRAGANOFF (Bulgaria)
BORIS STOYANOV (Bulgaria)
KRISZTINA NAGY
LAURA MARE
LIANA VAIDEN si DRAOS ZAHARESCU
Floria Tosca - NADIA MICHAEL
Mario Cavaradossi - FRANCISCO CASANOVA
Scarpia - FRANZ GRUNDHEBER
Angelotti - OCTAVIAN VLAICU
Sacristanul - MARIUS IULIU MARE
Spoletta - CRISTIAN BALASESCU
Sciaronne - DAN PATACA
Temnicerul - IULIAN IOSIP
Sambata 15 septembrie
BUCURESTI
Orele: 11.00 Sala Mica a Palatului
`DIMINETI DE MUZICA ENESCIANA`
Program: George Enescu - Sonata a III- a `in caracter popular romanesc`, pentru pian si vioara, op. 25
SOLISTI: CRISTINA ANGHELESCU - vioara
VINICIU MOROIANU - pian
George Enescu - Sonata pentru violoncel si pian op. 26 nr.2
Solisti: LAURA BURUIANA - violoncel
ANDREI VIERU - pian
Orele: 17.00 Ateneul Roman
ORCHESTRA DE CAMERA RADIO
Dirijor: CHRISTOPHER WARREN GREEN
Solisti: HAN NA CHANG - violoncel
CRISTIAN COSTACHE - trombon
Program: Edward Elgar - Introducere si Allegro
Solisti: DANIEL MANASSI - vioara I
LUCIAN GABRIEL DANILA - vioara a II-a
EUGEN BOBEICO - viola
MARIA AMARINEI OTELEANU - violoncel
Liviu Danceanu - Sapte zile, concert pentru trombon si orchestra
Solist: CRISTIAN COSTACHE - trombon
Joseph Haydn - Concertul pentru violoncel si orchestra in do major
Richard Strauss - Metamorphosen, AV 142
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: MARTHA ARGERICH - pian
Program: Igor Stravinski - `Divertimento` pe teme din baletul `Sarutul zanei`
Ludwig van Beethoven - Concertul pentru pian si orchestra nr. 1 in Do major, op. 15
Serghei Prokofiev - Suita `Romeo si Julieta`, op. 64
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA
Solisti: MONTSERRAT FIGUERAS - soprana
ADRIANA FERNANDEZ - soprana
DAVID SAGASTUME - contratenor
LLUIS VILAMAJO - tenor
FURIO ZANASI - bariton
IVAN GARCIA- bas
DANIELE CARNOVICH - bas
Ansamblul `HESPERION XXI`
Dirijor: JORDI SAVALL
Jean Pierre Caniha - cornetto
Beatrice Delpierre - chirimia
Daniel Lassalle - sacabuche tenor
Josep Borras - baixó
Jordi Savall - viola da gamba soprano
Sergi Casademunt- viola da gamba
Guido Balestracci - viola da gamba
Fahmi Alqhait - viola da gamba
Xavier Puertas - contrabas
Xavier Díaz-Latorre - guitarra y vihuela
Andrew Lawrence-King - arpa
Michael Behringer - clavecín & orgue
Pedro Estevan - percussion
Adela González-Campa - castanuelas
Program: ENCUENTRO DE MÚSICAS DE FUEGO & AYRE
de la Iberia antigua al Nuevo Mundo
Pedro Guerrero - La Moresca (instr.)
Mateo Flecha - Negrilla a 4 : San Sabeya, gugurumbé
Luis del Mila - Pavana & Gallarda
Mateo Flecha - Dindirindin a 4 : Ande pues vuestro apellido
Bartomeu Cárceres - Villancico: Soleta jo so aci
Juan Hidalgo - Villancico - Yo me soy la morenica
Gaspar Sanz - Jacaras & Canarios (instr.)
Juan Perez Bocanegra - Ritual formulario: Hanacpachap cussicuinin
Joan Cabanilles - Obertura/ Corrente italiana (instr.)
Joan Aranés - Chacona: A la vida bona
Lucas Ruiz de Ribayaz - Paradetas (instr.)
Anónimo - Todo el mundo en general
Francisco Correa de Arrauxo - Glosas sobre `Todo el mundo en general`
Juan Blas de Castro - Romance: Desde las torres del alma
Du Bailly - La folia: Yo soy la locura (Canción)
José Marin - Baile: Nina como en tus mudanzas
Antonio Martin y Coll - Romanesca (instr.)
Gaspar Fernandes - Mestizo e Indio: Tleycantimo choquiliya
Anonyme/ Improvisation - Canarios (instr.)
Frei Filipe da Madre de Deus - Negro a 5: Antonya Flaciquia Gasipa
SIBIU
Orele 18:30 Sala Thalia
FILARMONICA DE STAT SIBIU
Dirijor:
Solista: THEO WOLTERS
ALINA BERCU
Program: G. Enescu - Rapsodia nr. 1 in La major op.11
René Hemmer - `Le dernier jugement` (1960)
Jos Kinzé - `Concertino` pour piani et orchestre (1954)
Henri Pensis - `Summer evening` (1942)
Jules Kruger - `Spleen` (1968)
L. van Beethoven - Concertul pentru pian si orchestra nr.5 in Mi bemol major op.73 `Imperial`
Duminica 16 septembrie
BUCURESTI
Orele: 11.00 Sala Mica a Palatului
`DIMINETI DE MUZICA ENESCIANA`
Program: George Enescu - Pensée Perdue (versuri Armand Sully Prudhomme)
- Chant Indou (versuri Géraldine Rolland)
- Silence (versuri Albert Samain)
- Wüstenbild (versuri A.Roderich)
- Mittagläuten (versuri Carmen Sylva)
- Frauenberuf (versuri Carmen Sylva)
- Morgengebet (versuri Carmen Sylva)
- Ein Sonnenblick (versuri Carmen Sylva)
- La Quarantaine (versuri George Enescu)
- Souhait (versuri George Enescu)
- `Eu ma duc, codrul ramane` (versuri populare)
Soliste: GEORGETA STOLERIU - soprana
VERONA MAIER - pian
Program: George Enescu - Sonata a II-a pentru pian si vioara, op. 6
- Impromptu concertant pentru vioara si pian
Solisti: FLORIN IONESCU-GALATI - vioara
HORIA MIHAIL - pian
Orele: 17.00 Ateneul Roman
Recital MURRAY PERAHIA - pian
Program: Johann Sebastian Bach - Partita nr. 1 in Si bemol major/Partita nr.4 in Re major
Ludwig van Beethoven - Sonata nr. 15 in Re major op. 28 `Pastorala`
Johannes Brahms - Klavierstücke op. 118
Frederic Chopin - Studiul op. 25 nr. 1 in La bemol major
- Studiul op. 10 nr. 4 in do diez minor
- Balada a 3-a in La bemol major op. 47
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Solista: POLINA LESCHENKO - pian
Program: Georges Bizet /Rodion Shchedrin - Suita `Carmen`
Franz Liszt - Concertul nr.1 pentru pian si orchestra in Mi bemol major, op. 124
Modest Musorgski / Maurice Ravel - `Tablouri dintr-o expozitie`
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
`MUNCHENER BACHSOLISTEN`
Dirijor: GERD SCHALLER
Program: Georg Friedrich Haendel - Suitele `Wassermusik`- HWV, 348, 349 si 350
Georg Friedrich Haendel - Arii din opera `Rodelinda`
Rodelinda - `Vivi tiranno`
Rodelinda - `Dove sei`
Semele - `Awake, Saturnia`
Solista: GABRIELA POPESCU - mezzosoprana
Georg Friedrich Haendel - Suita `Royal Fireworks Music` - HWV 351
Luni 17 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
VICTORIA MULLOVA - vioara
KATIA LABEQUE - pian
Program: Igor Stravinski - Suita Italiana pentru vioara si pian
Béla Bartok - Dansuri folclorice ungare pentru vioara si pian . (Aranjament Joseph Szigeti)
Franz Schubert - Fantezia in Do major pentru pian si vioara, op.159, D934
Maurice Ravel - Sonata pentru vioara si pian in Sol major
Orele: 18.00 Opera Nationala Bucuresti
TOSCA de Giacomo Puccini
O productie a Operei Nationale din Timisoara
Conducerea muzicala:
Regia artistica:
Decoruri:
Costume:
Maestru de cor:
Pregatirea muzicala:
Solisti:
DAVID CRESCENZI (Italia)
OGNIAN DRAGANOFF (Bulgaria)
BORIS STOYANOV (Bulgaria)
KRISZTINA NAGY
LAURA MARE
LIANA VAIDEN Si DRAOS ZAHARESCU
Floria Tosca - NADIA MICHAEL
Mario Cavaradossi - FRANCISCO CASANOVA
Scarpia - FRANZ GRUNDHEBER
Angelotti - OCTAVIAN VLAICU
Sacristanul - MARIUS IULIU MARE
Spoletta - CRISTIAN BALASESCU
Sciaronne - DAN PATACA
Temnicerul - IULIAN IOSIP
Pastorul - NARCISA BRUMAR
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
ROTTERDAM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: VALERY GERGIEV
Program: Olivier Messiaen - L''Ascension
Gustav Mahler - Simfonia nr. 7
Marti 18 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
TRIO `BEAUX ARTS`
MENAHEM PRESSLER - pian
DANIEL HOPE - vioara
ANTONIO MENESES - violoncel
Program: Ludwig van Beethoven - Trio nr. 1 in Re major, op. 70 `Geistertrio`
George Enescu - Trio `Serenade Lontaine`
Franz Schubert - Trio in Mi bemol major, op. 100, DK 929
Orele: 18.00 Teatrul National `I.L.Caragiale`
O productie a Operei Nationale Romane Timisoara
Conceptia muzicala: OVIDIU RUSU
Coregrafia: IONUT SERGIU ANGHEL
Scenografia: GETA MEDINSKI
Distributia: MARIUS MANOLE, BORIS GAZA, ROMEO IOAN, CORINA MURGU, CRISTINA ROMANDASU
Solisti si Ansamblul de balet: MIRABELA ZONAI, CLAUDIU DAN, IONUT SERGIU ANGHEL, DARIUS AGRIMA, MANUELA ARDELEAN, ANDREEA RADU, ALEXANDRU PANTEA, OLGA TOTH, IRINA CONSTANTIN
Membrii orchestrei: OVIDIU RUSU, CSABA SANTA, IOSIF SANTA, IOAN BERARIU, SERGIU CARSTEA, EMILIAN IONESCU, VALENTIN TATARU, MIRELA ANTONIE
Program: Povestea soldatului - Musiktheater
Muzica: IGOR STRAVINSKI
Libretul: CHARLES FERDINAND RAMUZ
Un spectacol de ION-ARDEAL IEREMIA
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
ROTTERDAM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: LEONIDAS KAVAKOS - vioara
Program: George Enescu - Suita pentru orchestra nr. 2 in Do major op.20
Jean Sibelius - Concertul pentru vioara in re minor op. 47
Richard Wagner - Tristan si Isolda - An orchestral passion
(aranjament: Henk de Vlieger)
Miercuri 19 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
BASEL CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: GIOVANNI ANTONINI
Soliste: KATIA si MARIELLE LABEQUE - pian
Program: George Enescu - Simfonia de camera pentru 12 instrumente soliste, op. 33
Felix Mendelssohn - Bartholdy - Concertul pentru doua piane si orchestra in Mi major
Ludwig van Beethoven - Simfonia a IV-a in Si bemol major, op. 60
Orele: 18.00 Opera Nationala din Bucuresti
ORCHESTRA `CONCERTO` A UNIVERSITATII NATIONALE DE MUZICA DIN BUCURESTI
Program: Anatol Vieru - Opera `Ultimele zile, ultimele ore`
Dirijor: LUDOVIC BACS
Regia: CRISTIAN MIHAILESCU
Pregatirea muzicala: GEORGETA STOLERIU
Dirijor cor: MARCEL COSTEA
Solisti: Salieri - FLORIN DEMIT
Mozart - MIHAI LAZAR
Gongearova - MONICA BANCOS
Dubelt si Siskin - MARIUS NINE
Puskina - ANTONIA IONITA
Bitkov - OCTAVIAN CRETU
Rakeiev si Danzas -GABRIEL BANICA
D Anthes, Student si Nikita - FLORIN CALITA
Hekkeren - VALENTIN RACOVEANU
Tarul Nicolae I - STEFAN SCHULLER
Jukovski si Dolgorucov - NICOLAE SIMONOV
Bogomazov -VASILE SERBAN
Vorontova si Hangita - GEORGIANA COSTEA
Benkendorf - CRISTIAN COANDA
Un camerist si slujitorul - ADRIAN SUCIAVA
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA NATIONALA RADIO, Dirijor: WAYNE MARSHALL
CORUL ACADEMIC RADIO , Dirijor: DAN MIHAI GOIA
CORUL FILARMONICII `GEORGE ENESCU`, Dirijor: IOSIF ION PRUNNER
CORUL DE COPII AL RADIODIFUZIUNII ROMANE, Dirijor: VOICU POPESCU
Solisti: OLIVER AIGNER, JOHN CASHMORE, KAYBEE CASHMORE, KARIN SEYFRIED, HENRIK WAGER
Program: Leonard Bernstein - Mass
Joi 20 septembrie
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
`L’ENSEMBLE INTERCONTEMPORAIN`
Dirijor: SUSANA MALKKI
Program: Gyorgy Ligeti - Melodien
Yan Maresz - `Eclipse`, pentru clarinet si 14 instrumente
Dan Dediu - `Hyperkardia` pentru orchestra de camera, op.39
B. Mantovani - Le sette chiese
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: MAXIM VENGEROV
Program: Piotr Ilici Ceaikovski - Concertul pentru vioara si orchestra in Re major, op. 35
Hector Berlioz - `Simfonia Fantastica`, op. 14
BRASOV
CVARTETUL `CONTEMPO`
Solist: JAMES LISNEY
Program: Elgar - Cvintetul cu pian
Enescu - Cvintetul cu pian
Vineri 21 septembrie

`ZIUA RADIO FRANCE INTERNATIONALE ROMANIA`
BUCURESTI
Orele: 17.00 Ateneul Roman
Recital de lieduri
MICHAEL SCHADE - tenor
JUSTUS ZEYEN - pian
Program: Ludwig van Beethoven - Adelaide, op. 46
- Wonne der Wehmut, nr. 1, op. 83
- Der Kuss, op. 128
Franz Schubert - Trost an Elisa, D. 97
- Laura am Klavier, D. 388
- Gesang (An Silvia), D. 891
- Ständchen, D. 889
Franz Liszt - Tre sonetti di Petrarca nr. 1 - 3, S270
- Pace non trovo
- Benedetto sia ’l giorno
- I vidi in terra angelici costumi
Maurice Ravel - Cinq mélodies populaires grecques (1904- 6)
- le Réveil de la Mariée
- La- bas, Vers l''Eglise
- Quel Galant!
- Chanson des Cueilleuses de Lentisques
- Tout Gai!
Gabriel Fauré - Nell, nr. 1, op. 18
- Adieu aus `Poeme d’un jour`, nr. 3, op. 21
- Sylvie, nr. 3, op. 6
- Fleur jetée, nr. 2, op. 39
Richard Strauss - Cäcilie, nr. 2, op. 27
- Nichts, nr. 2, op. 10
- Morgen, nr. 4, op. 27
- Zueignung, nr. 1, op. 10
Orele: 18.00 Teatrul National `I.L.Caragiale`
COMPANIA DE BALET `BEJART`
L’Amour - La Danse
Coregrafia:
Costume:
Program:
MAURICE BÉJART
HENRI DAVILA
Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Muzica traditionala din Ciad - Heliogabale
Anton von Webern si Richard Heuberger - Wien, Wien nur du allein
Gustav Mahler - Le chant du compagnon errant
Mikis Theodorakis - Sept danses grecques
Charles Gounod - Arepo
Jaques Brel si Barbara - `Ne me quitte pas
Dis, quand reviendras-tu?
La valse a mille temps
Quand on a que l’Amour
Avec Elégance.`
Kudsi Erguner - Rumi
Vincenzo Bellini - Casta Diva
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Cheikh Iman - Entre deux guerres
Queen - I was born to love you
Wolfgang Amadeus Mozart - Concerto nr.21
Johann Strauss - Und so weiter
U2
Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Freddy Mercury - Show must go on
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: Sir COLIN DAVIS
Solist: EVGENY KISSIN
Program: Ludwig van Beethoven - Concertul pentru pian si orchestra nr. 5 in Mi bemol major, op.73
Ludwig van Beethoven - Simfonia a III-a in Mi bemol major, op. 55 `Eroica`
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
FREIBURGER BAROK ORCHESTER
Program de muzica baroca germana
Solist si dirijor: GOTTFRIED VON DER GOLTZ
Solist: GOTTHOLD SCHWARZ - bas
Program: Johann Friedrich Fasch - Suita in mi minor pentru 2 flauti, 2 oboi, orchestra de coarde si bas continuu
Jan Dismas Zelenka - Lamentatione Nr.1 din `Lamentationes Jeremiae` pentru bas, 2 oboi, fagot, orchestra de coarde si bas continuu
Johann Georg Pisendel - Sonata in do minor pentru 2 oboi, fagot, orchestra de coarde si bas continuu
Jan Dismas Zelenka - Lamentatione Nr.2 din `Lamentationes Jeremiae` pentru bas, 2 oboi, fagot, orchestra de coarde si bas continuu
Jan Dismas Zelenka - Sinfonia la `Gesú al Calvario` pentru 2 oboi, corzi si bas continuu
Johann Sebastian Bach - Cantata `Ich habe genung` BWV 82 pentru bas, oboi, corzi si bas continuu
SIBIU
Orele 18:30 Sala Thalia
BASEL CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: GIOVANI ANTONINI
Solist: VINICIU MOROIANU - pian
Program: George Enescu - Simfonia de camera pentru 12 instrumente soliste, op. 33
Ludwig van Beethoven - Concertul pentru pian si orchestra nr. 2 in Si bemol major, op. 19
Ludwig van Beethoven - Simfonia a IV- a in Si bemol major, op. 60
Sambata 22 septembrie
BUCURESTI
Orele: 11.00 Sala Mica a Palatului
`DIMINETI DE MUZICA ENESCIANA`
CVARTETUL `CONTEMPO`
Artist invitat: JAMES LISNEY
Program: George Enescu - Cvartet de coarde nr.2, op.22
- Cvintetul cu pian op. 29
Orele: 17.00 Ateneul Roman
`ROMANIAN BRASS`
Dirijor: ADRIAN PETRESCU
Program: J.van der Rost - `Limelight Fanfare` Preludiu
Jan Koetsier - `Brass Symphony` op.80
Richard Strauss / Max Reger - `Solemn Entry`
La orga: Nicolae Licaret
Dan Dediu - `Fanfare for the Recent Man` op. 122 (p.a.a.)
Jim Parker - Suita `Un Londonez la New York`
• Ecouri din Harlem
• Gara Centrala
• Radio City Music-Hall
Orele: 18.00 Teatrul National `I.L.Caragiale`
COMPANIA DE BALET `BEJART`
L’AMOUR - LA DANSE
Coregrafia:
Costume: MAURICE BÉJART
HENRI DAVILA
Programme: Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Muzica traditionala din Ciad - Heliogabale
Anton von Webern andRichard Heuberger - Wien, Wien nur du allein
Gustav Mahler - Le chant du compagnon errant
Mikis Theodorakis - Sept danses grecques
Charles Gounod - Arepo
Jaques Brel and Barbara - `Ne me quitte pas
Dis, quand reviendras-tu?
La valse a mille temps
Quand on a que l’Amour
Avec Elégance.`
Kudsi Erguner - Rumi
Vincenzo Bellini - Casta Diva
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Cheikh Iman - Entre deux guerres
Queen - I was born to love you
Wolfgang Amadeus Mozart - Concerto nr.21
Johann Strauss - Und so weiter
U2
Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Freddy Mercury - Show must go on
Orele: 18.00 Opera Nationala din Bucuresti
O NOAPTE FURTUNOASA - opera de Paul Constantinescu
Conducerea muzicala: CORNEL TRAILESCU
Regia: CATALINA BUZOIANU
Scenografia: VIORICA PETROVICI
Distributia: Dumitrache - Paul Basacopol
Ipingescu - Ion Dimieru
Chiriac - Gabriel Nastase
Spiridon - Adriana Alexandru
Veta - Mariana Colpos
Zita - Anna Mirescu
Rica Venturiano - Valentin Racoveanu
LA PIATA - balet de Mihail Jora
Conducerea muzicala: CORNEL TRAILESCU
Coregrafia: LIVIA GUNA
Scenografia: VIORICA PETROVICI
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DIN MUNCHEN
Dirijor: ION MARIN
Program: Paul Hindemith - Mathis der Maler
Serghei Prokofiev - Simfonia V in Si bemol major, op.100
Orele: 22.30 Ateneul Roman
Concertele de la miezul noptii
FREIBURGER BAROK ORCHESTER
Program de muzica baroca franceza
Solist si dirijor: GOTTFRIED VON DER GOLTZ
Solisti: SOPHIE DANEMAN - soprana
LEIF ARUHN SOLEN - tenor
Program: Henry Desmarets - Suita din `Didon` pentru 2 flauti, 2 oboi, 2 fagoti orchestra de coarde si bas continuu
Jean Baptiste Lully - Suita din `Roland` pentru 2 flauti, 2 oboi, 2 fagoti, orchestra de coarde si bas continuu
Jean Philippe Rameau - Suita si arii pentru tenor si soprana din `Dardanus`
Duminica 23 septembrie
BUCURESTI
Orele: 11.00 Sala Mica a Palatului
`DIMINETI DE MUZICA ENESCIANA`
Solisti: MIRELA ZAFIRI, soprana
ANA MARIA CIORNEI, pian
Program: George Enescu: `Sapte cantece pe versuri de Clément Marot` opus 15, pentru voce si pian:
`Estrene a Anne, op. 15, nr. 1, a Mademoiselle Renée Criticos. `Languir me fais, op. 15, nr. 2, Chanson XIII.
`Aux Damoyselles paresseuses d''escrire a leurs amys`, op. 15, nr. 3. Rondeaux, a Mademoiselle Ninette Douca.
`Estrene de la rose`, op. 15, nr. 4, a Mademoiselle Marie Crane.
`Present de couleur blanche`, op. 15, nr. 5. Estrenes, a Mademoiselle Maggie Teyte.
`Changeons propos, c''est trop chanté d''amours…`, op. 15, nr. 6, Chanson XXXII, a Monsieur André Bénac.
`Du conflict en douleur`, op. 15, nr. 7. Rondeaux, a Jean Altchevsky.
Recital de pian LUIZA BORAC
Program: George Enescu - Suita nr. 1 in sol minor, op. 3
George Enescu - Suita nr. 2 in Re major, op. 10
George Enescu - Nocturna in Re bemol major (1907)
George Enescu - Sonata nr. 3 in Re major, op. 24
Orele: 17.00 Ateneul Roman
Recital de lieduri
CAMILLA TILLING - soprana
PAUL RIVINIUS - pian
Program: Jean Sibelius - Demanten pa marssnon
- Sav ,sav susa
- Flickan kom ifran sin alsklings mote
- Illalle
- Soluppgäng
Edward Grieg - Med en Vandlilje
- En Svane
- Solveigs Sang
- En Dröm
Franz Schubert - An Silvia
- Im Frühling
- Ganymed
- Gretchen am Spinnrade
- Frühlingsglaube
Richard Strauss
- Das Rosenband
- Einerlei
- Muttertänderlei
- Cäcilie
- Rote Rosen
- Ich schwebe
- Malven
Orele: 19.30 Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DIN MUNCHEN
CORUL FILARMONICII `GEORGE ENESCU`
CORUL NATIONAL DE CAMERA `MADRIGAL`
Dirijor: ION MARIN
Dirijorul corului Filarmonicii: IOSIF ION PRUNNER
Dirijorul Corului National de Camera `Madrigal` MARIN CONSTANTIN
Solisti: SIMINA IVAN - soprana
COSMIN IFRIM - tenor
STEFAN IGNAT - bariton
Program: George Enescu - Simfonia I in Mi bemol major, op. 13
Carl Orff - `Carmina Burana`

Daca ti-a placut acest articol, urmareste-ne pe Facebook

Citeste mai mult despre: CONCURSUL  PROGRAM  FESTIVALUL  INTERNATIONAL  GEORGE  Enescu 
Adauga comentariul tau
 
 
Studentie.ro
 
Inchide
Am uitat parola Cont nou
Conecteaza-te prin Facebook

Acum te poti conecta si prin contul tau de Facebook! Da click pe butonul de mai jos si introdu datele tale:

Login with Facebook
Publicitate pe Studentie.ro ×