label Muzica autorenew 2025-09-29, 16:53
Se inchide pe 22, asa ca ati face bine sa va grabiti. Despre ce vorbesc aici? Expozitia de la MNAC a lui Arno Rafael Minkkinen. O serie lunga de autoportrete. Din 1975 pana in prezent. Ai spune ca omul este un egocentric, se fotografiaza numai pe el. Numai ca nu sunt portrete obisnuite.Autoportretele ce l-au facut cunoscut sunt o juxtapunere intre peisaje si diverse anatomii umane. Nimic vulgar. Doar foarte expresiv. O mana ce mangaie dealurile din departare intrand in perspectiva de-a dreptul, planuri diferite formate din mainile si picioarele lui avand ca fundal un rau negru de roca vulcanica, o mana aparand din apa tinand un creion si incercand sa scrie ceva pe luciul ei. Crezul artistului il gasiti aici. El spune ca nu intervine deloc in fotografia pe care o face. Cu ajutorul prietenilor :) am descoperit ca unele lucrari ar cam fi prelucrate. Fin dar prelucrate. Mergeti si descoperiti care. Merita! P.S.: Daca e cumva prima voastra vizita la MNAC, cautati terasa(stiu e cam frig dar merita) puteti bea o cafea si admira realizarile comnuiste inconjuratoare.