label Diverse autorenew 2025-09-29, 16:53
Peste 7.000 de absolventi de clasa a XII-a au sustinut ieri prima proba din cadrul admiterii de la Universitatea Politehnica din Bucuresti. Examene s-au dat si la Academia de Studii Economice, unde la unele dintre specializari concurenta a fost si de sapte candidati pe loc. Pe strazile adiacente Universitatii Politehnica din Bucuresti nu mai aveai loc sa arunci un ac de masinile venite din toate colturile tarii. In dreptul portilor, un puhoi de parinti isi asteptau copiii sa iasa de la examen. Ca in fiecare an, campusul UPB a devenit pentru doua zile zona inchisa pentru trecatori. La fiecare intrare, organele de ordine te intampinau cu acelasi raspuns parca inregistrat pe o banda de magnetofon zgariata. "Nu se poate intra. Este examen". Restrictiile stabilite au fost parca mai dure decat cele de la ambasadele din centrul Capitalei, si asta doar pentru ca nu cumva vreun parinte sa-i sufle de la geam copilului rezolvarea subiectului. Mai lipseau doar cagulatii inarmati. Potrivit reprezentantilor UPB, examenul a decurs fara probleme. "Am avut doar o situatie speciala la Automatica, unde un candidat a lesinat din cauza caldurii si a emotiilor. In rest, nu au fost alte incidente", ne-a declarat profesorul Paul Schiopu, secretarul comisiei de admitere. Acesta ne-a precizat ca anul acesta UPB a scos la concurs circa 5.000 de locuri subventionate si alte 1.000 cu taxa. "Dintre cele 13 facultati, la sapte s-a organizat examen, la restul admiterea facandu-se doar pe baza de dosare. Per total, s-au inscris 7.000 de candidati, iar 3.500 au sustinut examen", a adaugat Paul Schiopu. La iesirea din sali, majoritatea candidatilor erau cu zambetul pe buze. " A fost usor, dintre cele 18 cerinte doar la trei s-ar putea sa fi gresit. Ne-au dat subiecte destul de usoare", ne-a declarat Marian Popescu, care spera sa intre la Facultatea de Electronica si Telecomunicatii. Cei mai multi s-au bucurat ca examenul a fost tip grila. "Avand rezultatul, este mult mai usor sa rezolvam problemele, pentru ca poti sa te verifici la sfarsit", ne-a spus un alt candidat, Vlad Patrascu. In plus, viitorii studenti au putut afla pe loc si nota finala, la doua ore dupa ce au finalizat lucrarea. Daca la Politehnica cea mai mare concurenta a fost de doi candidati pe un loc, la Academia de Studii Economice (ASE), la unele specializari, au fost si cate sapte pe un loc. Pentru admiterea in anul universitar 2005-2006, la Academia de Studii Economice (ASE) s-au inscris 9.452 de absolventi de liceu, care spera sa prinda unul dintre cele 5.980 de locuri la zi scoase la concurs in cele zece facultati ale institutiei. Potrivit reprezentantilor comisiei de admitere, cea mai cautata facultate este cea de Finante, Asigurari, Banci si Burse de Valori, unde vor sustine examen 2.052 de candidati, pentru un numar de 350 de locuri (subventionate si cu taxa). Concurenta mare este si la Administratie Publica, unde s-au inscris 1.415 de absolventi de liceu, in conditiile in care numarul de locuri scoase la concurs este de 220 (subventionate si cu taxa). Pe locul al treilea in topul preferintelor exprimate de absolventii de liceu, care doresc sa isi continue studiile la ASE, se afla Facultatea de Relatii Economice Internationale, la care pentru cele 265 de locuri (subventionate si cu taxa) s-au inscris 1.268 de candidati. Rezultatele finale la ASE se vor afisa intre 29 si 30 iulie a.c.(Realitatea Romaneasca)