label Diverse autorenew 2025-09-29, 16:53
Universitatile bucurestene si-au facut publice ofertele de cazare pentru studentii care vor sa ramana pe timpul vacantei in camin. Insa ofertele s-au dublat fata de cele de acum o luna, iar in unele cazuri aceastea au crescut chiar si de trei ori. Pentru a scapa de studenti, institutiile de invatamant superior au pus regii de cazare care ajung si pana la patru milioane de lei pe luna. Cele mai mari probleme le au in general tinerii din primii ani, cu o situatie materiala deloc buna si care si-au facut planuri sa ramana in Bucuresti pe timpul verii pentru a castiga ceva bani in plus. Si-au depus din timp CV-uri in diverse parti si unii dintre ei chiar au fost acceptati, insa ei se plang ca nu pot plati regia exagerata de camin. Numai pe o singura luna, chiria depaseste salariul pe care l-ar lua daca ar munci pe branci intr-un supermarket sau la ceva promotii. Toate avizierele caminelor sunt pline de ofertele universitatilor. E de-ajuns sa arunci o privire si esti complet descurajat. Un exemplu este Universitatea Politehnica Bucuresti (UPB). Studentii din cadrul institutiei de invatamant trebuie sa scoata din buzunar aproximativ sase milioane de lei pentru cele trei luni de vacanta. In schimb, daca esti studentul altei facultati, care refuza sa deschida vreun camin in vacanta, suma, in acelasi loc, este dubla, ajungand la 12 milioane de lei. Din aceasta cauza, multi dintre stundenti au lasat balta planurile de angajare, si-au facut bagajele si au plecat deja acasa la parinti. "Daca ar fi sa raman la camin, ar trebui sa muncesc doar ca sa platesc regia, nu-ti da nimeni salariul mai mare de trei milioane de lei, din care peste jumatate l-as da la camin. E enorm, daca as avea banii astia, as sta intr-o garsoniera, nu in camin sa ma manance gandacii si soarecii", ne-a declarat Liviu, student in anul II la Transporturi. In urma discutiilor cu mai multi administratori din Regie am aflat ca preturile sunt atat de mari pentru a decuraja studentii sa ramana in camine in vacanta. "Pe perioada verii, studentii nu pot fi trasi la raspundere daca distrug ceva din cauza neimplicarii decanatelor in aceasta problema. Anii trecuti am avut situatii in care am gasit camerele complet devastate, cu geamuri sparte, paturi rupte si peretii "pictati" in diverse culori. Chiriile pe care le incasam de la tineri abia ne ajung pentru reparatii. E drept ca sumele sunt mari, dar asta se intampla tot din vina lor. Pacat insa ca au de suferit cei care sunt in situatii disperate. Am avut cazuri de copii orfani, care nu aveau unde merge in vacanta si ar fi vrut sa se angajeze in Bucuresti, insa nu am putut sa-i ajutam pe toti", ne-a declarat un administrator care a preferat sa nu-si dea numele. Un alt motiv, pentru care costurile sunt atat de piperate, este faptul ca, numai in cursul acestui an, statul a micsorat subventia de doua ori si urmeaza sa mai fie micsorata inca o data, cel mai probabil in toamna.(Realitatea Romaneasca)