Primul lor contact cu presa a fost satisfacator. Fara a se arata excesiv de interesati de actiunea “deputatilor tineri”, jurnalistii au venit sa-i vada si sa-i asculte, cu destul de mult septicism. In sala erau aproximativ 300 de tineri frumosi, unii inca studenti, altii absolventi ai unor scoli cu pretentii din lume. Toti erau insa foarte entuziasti de ceea ce si-au propus sa faca. Iar reporterii parlamentari nu sunt obisnuiti sa intilneasca idealisti in Casa Poporului, mai ales intr-un numar atat de mare...

Invitat la sedinta de inaugurare, Cosmin Gusa nu s-a sfiit sa le spuna tinerilor ca ii asteapta la el in partid, cand vor dori sa intre in politica. Evident, deputatii din Parlamentul Tinerilor au simpatii politice, dar vor sa schimbe lumea in care traiesc evitand sfera politica, atat de compromisa in ultimii 17 ani. Viitorul ne va arata daca idealul lor este realizabil sau va ramane doar o utopie. Asadar, acesta este primul Parlament de tehnocrati din Romania.
VIP-urile care au participat l asedinta inaugurale si au vorbit de la tribuna PT – nume sonore in scoietatea romaneasca - le-au urat succes dar, in acelasi timp, le-au dat tinerilor si o gramada de sfaturi. Indicatii pe care politicienii celebri din Romania nu le urmeaza.
In fine, Parlamentul Tinerilor reuneste mai multe generatii. Membrii sai au varste intre 16 si 35 de ani. In cadrul organizatiei, ei isi propun sa intocmeasca proiecte dupa modelul European, sa le puna in practica, sa se bucure de rezultate si mai ales sa arate lumii ca SE POATE. Astfel puteam spune ca la un moment dat, PT va avea sanse reale sa promoveze si cativa candidati pentru viitoarele alegeri parlamentare. Asta daca Parlamentul Romaniei va adopta legea votului uninominal. Pentru ca numai asa “deputatii tinerii” pot intra in Senat sau Camera Deputatilor, fara sa faca anumite compromisuri cu actualele partide, nereformate inca…
VEZI ALBUM FOTO