Conducerea institutiei a desfiintat si salile de lectura, transformate acum in dormitoare, pe motiv ca nu erau folosite in scopul pentru care au fost construite. Cifra de scolarizare la Universitatea de Vest a batut anul acesta toate recordurile, numarul studentilor ridicindu-se la peste 20.000. Conducerea institutiei anunta in septembrie ca a reusit sa cazeze numai o treime dintre solicitanti, pentru ca acum sa declare ca s-a ajuns la 41 la suta. Cum s-au inmultit paturile in doar doua luni? Salile de lectura din cele sapte camine apartinind Universitatii au fost transformate recent in dormitoare. Astfel, au fost create 2372 locuri de cazare. De asemenea, fumoarele din cladirile facultatilor au devenit camere de cite trei locuri, amenajate conform normelor sanitare. Studentii care nu au prins cazare nici aici vor incasa de la stat o parte din costul chiriei. Ministerul Educatiei si Cercetarii a anuntat ca a inregistrat, la nivel national, aproape 6.500 de cereri pentru primirea subventiei de 600.000 de lei pe luna. Cei mai multi solicitanti (735) provin chiar de la Universitatea de Vest, care este urmata in top de Academia de Studii Economice din Bucuresti si Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca. Prima transava ajunge la institutiile de invatamint superior pina la sfirsitul lunii. Studentii vor primi cite 1,2 milioane de lei, reprezentind subventia pe octombrie si noiembrie. Potrivit Ordonantei de Guvern nr. 73/2004, de aceasta facilitate pot beneficia studentii de la stat, invatamint de zi, care nu au putut fi cazati desi se incadrau in criteriile de selectie si au un venit brut lunar pe membru de familie mai mic de 2,8 milioane de lei. Articol de: Georgeta Petrovici, Evenimentul Zilei