Studentii de la locurile cu taxa sunt foarte nemultumiti pentru ca sunt obligati sa scoata bani din buzunar pentru a-si achita taxele de studiu, desi nu au tinut cursurile in timpul grevei. Rectoratele nu vor sa le dea banii inapoi. "E... cum sa ne dea banii inapoi?Nici nu s-a pus problema. Din partea lor, ar fi chiar culmea... Nici macar nu au venit sa ne spuna si noua ca le pare rau, ca, pana la urma, noi am fost in pierdere", spune Gabriela, anul II la Facultatea de Geografie a Universitatii din Bucuresti. Anul trecut, Gabriela a semnat un contract cu facultatea de 400 de euro, anul acesta, insa, a crescut la 500 de euro. "In ceea ce priveste recuperarea orelor, profii au fost foarte concisi si clari: cat mai multa materie intr-o ora... cat mai multe xerox-uri. Asa va fi. Ne-au zis ca o sa ne documentam singuri, nu stau ei sa ne explice. Ne-au intrebat: "Aveti cartile X? Foarte bine. De unii singuri veti recupera"", spune Cosmin. El este student in anul I la Litere. "Sunt necajit pentru ca ai mei nu au bani sa-mi plateasca scoala, si acum a venit si greva asta si ne-a mai mancat din bani asa aiurea... iar profii, degeaba au protestat ca n-au obtinut nimic, si-au batut joc si de noi. Parlamentarii astia prea sunt nesimtiti...", a mai spus Cosmin.Articolul intreg in Adevarul
STUDENTII PLATESC TAXE PENTRU CURSURILE NEPREDATE