1/1051
label Diverse autorenew 2025-09-29, 16:53
Finantatorul din Ghencea ar vrea ca Steaua sa evolueze precum "cainii".Steaua a facut spectacol duminica seara in Ghencea: 6-0 cu FC National. Chiar daca "ros-albastrii" au realizat cel mai bun meci din acest sezon, patronul Gigi Becali s-a aratat invidios pe prestatiile rivalilor de la Dinamo! Francezul Cyril Thereau a intrat definitiv in inima suporterilor, dupa ce a marcat un hat-trick in doar 13 minute. In timp ce stelistii marcau la foc automat, "bancarii" Radostin Stanev si Mihai Panc s-au batut pe teren. Mult-asteptata revenire a capitanului stelist Mirel Radoi s-a produs spre finalul partidei. Gazdele beneficiasera de un penalty foarte usor acordat, iar arbitrii si jucatorii au asteptat aproape un minut pentru ca Radoi sa se schimbe, sa intre pe teren si sa execute lovitura de pedeapsa.Astfel, finul lui Becali a marcat primul gol la prima atingere de balon din acest sezon. "Nasul" Becali tocmai parasise loja si se aratase foarte suparat, in parcarea din fata stadionului, ca n-a avut inspiratia sa mai stea cateva momente. Latifundiarul a continuat spectacolul la o emisiune televizata.Rugat sa analizeze sansele stelistilor la titlu, latifundiarul si-a transformat discursul intr-o oda ridicata jocului rivalilor. "Imposibil nu e, dar e foarte greu sa o ajungi pe Dinamo. Ca jucatori nu ne putem compara, dar la ora asta Dinamo e mai buna. Am demonstrat in Europa valoarea lotului, nu putem compara mere cu pere. A fost mai buna Dinamo in perioada de la inceperea campionatului pana acum, ca joc. Ce-mi place la jocul lor? Au un joc combinativ, jucatorii se misca, paseaza, au mobilitate... Bineinteles ca as vrea ca si Steaua sa joace asa", a declarat Becali.Latifundiarul a tinut sa nege ca se implica in alcatuirea echipei la Steaua: "Nu ma bag peste Oli niciodata, astea sunt inventii. Ma bag cand nu-mi convine mie ceva, ca de-aia sunt patron, dar nu ca ii spun ca vreau sa joace nu stiu cum". Show-ul "ros-albastrilor" a fost continuat intr-o emisiune televizata de patronul Gigi Becali. Latifundiarul a aruncat acuze grave inspre toti rivalii din campionat. "De ce l-a luat Dinamo pe Buduru? Fiindca Buduru le face pe toate. Buduru, la meciul asta cu Otelul, a fost la hotelul Phoenicia, unde au fost cazati arbitrii. Ospatarul de-acolo mi-a spus ce le-a zis Buduru arbitrilor: "Stati, ba, linistiti, ca asta e un meci amical". Pe mine nu ma intereseaza ce face Dinamo. Pe mine ma intereseaza sa nu ma fure Dinamo si Corpodean", a rabufnit latifundiarul.Becali i-a acuzat apoi si pe rapidisti de un blat, in partida din deplasare cu CFR Cluj, in finalul sezonului precedent. "Eu pot sa aduc probe, pentru ca am. Sa ma dea in judecata si o sa aduc probe. S-a dus Muresan in cabina si le-a spus jucatorilor: "Ce, Dorinel Munteanu e patron aici?". Toti jucatorii stiu, doar a facut-o pe fata, direct. Nici macar pe ascuns, cum o fac altii, cu doi - trei jucatori. S-a dus Muresan, nu era prost Paszkany sa se duca el", a declarat Becali cu referire la partida CFR Cluj - Rapid, scor 1-3, din finalul campionatului trecut.