Festivalul studentesc Unifest este organizat din nou, dupa o pauza de doi ani, in 12 centre universitare din tara, anunta Uniunea Studentilor din Romania. Evenimentul se va derula timp de o saptamana, intre 13 - 19 noiembrie. Potrivit liderului USR, George Paduraru, festivalul va atrage peste 300.000 de participanti si va avea loc in Bucuresti, Arad, Brasov, Oradea, Timisoara, Targu Jiu, Targu Mures, Cluj, Targoviste, Ploiesti, Pitesti si Iasi. Studentii se vor bucura de actiunile cuprinse in programul Unifest, cum ar fi teatru, opera, film, traininguri, programe in cluburi, concerte, concursuri de frumusete si dezbateri studentesti. In fiecare zi a festivalului vor putea fi vizionate cate sapte filme. USR are ca parteneri, in organizarea festivalului, Autoritatea Nationala pentru Tineret, Ministerul Educatiei si Cercetarii, Ministerul Culturii si Cultelor, Agentia pentru Sprijinirea Studentilor, Primaria Sectorului 5. Festivalul studentesc Unifest are o traditie de cinci ani, el debutand in anul 2001 cu o editie pilot organizata numai in Bucuresti. Accesul studentilor la manifestarile prilejuite de festival vor fi gratuite, iar accesul se va face pe baza carnetului de student si a invitatiei.
UNIFEST 2006